Afriške zvijače 4

... Pred vrati je počakal dogovorjenih pet minut, pa še deset dodatnih, potem pa le potrkal in vstopil. Soba je imela še en izhod, v hotelu pa nihče o ničemer ničesar ni vedel. 

Popoldne je vse ponudnike na cesti, ki so mu predlagali črno menjavo denarja, glasno pošiljal v vražjo mater.

To je samo nekaj zgodb od mnogih, ki si jih izmišljajo - v mnogih različicah - prevaranti po vsem svetu. Njihova fantazija je neizčrpna in zgodb ne bo nikdar konec.

Afriške zvijače 3

... Previden kot je, mu denarja ni hotel izročiti drugače kot iz rok v roke. “Potem morava pa k mojemu šefu, saj toliko denarja nimam pri sebi.”

Šef je stanoval v dvanajstem nadstropju hotela Hilton - enega najlepših v Afriki.

Znanec je vztrajal, da gresta skupaj do lastnika - previdnosti pač ni nikoli preveč. Šele pred sobo je denar izročil domačinu in počakal zunaj, saj je šef hudo imeniten gospod in se ne kaže kar komur koli ...  Janin (se nadaljuje)

Afriške zvijače 2

 Čez pol minute se pojavi lastnik denarnice - prav tisti s slike: 

“Slišim, da si našel mojo denarnico.” Turistu seveda ne preostane drugega, kot da manjkajoči denar odšteje iz svojega žepa, saj je lastnik za glavo večji ali pa grozi s policijo. Mladeniča pa seveda ni nikjer več.

•••

“Zdravo bwana, change money?” je domačin vprašal mojega znanca in mu ponudil presenetljivo ugoden tečaj. Znanec sploh ni vedel, da v Keniji obstaja črna borza ...   Janin (se nadaljuje)

Afriške zvijače 1

 
“Hej bwana, denarnico si izgubil!” pokliče mlad domačin, se skloni in pomoli denarnico nič hudega slutečemu turistu, ki se sprehaja po ulici v centru Nairobija.

“Ne, ta pa ni moja,” odvrne le-ta in jo odpre. Štiristo šilingov. Kar lepa vsota, le kaj naj zdaj z njo. Mladenič predlaga, da vsoto razdelita, saj sta jo skupaj našla, denarnico pa lahko obdrži turist. Na policijo je seveda nima smisla nositi, saj so kenijski policisti vsi pokvarjeni, dokumentov pa ni v denarnici. Samo nekakšna slika, s katero pa ne bo mogoče najti lastnika ...  Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 8

 Pred kratkim smo bili z večjo skupino ponovno v Neaplju. Vsem sem povedal omenjeni zgodbi in jim toplo priporočil, naj bodo pazljivi. Eden od mlajših sopotnikov je že zjutraj, ko smo sedeli v kavarni, pridirjal do nas: 

“Vau, odličen digitalni aparat za sto evrov! A mislite da bo varno?” 

Ponovil sem, naj aparat dobro pregleda in naj denar da iz rok šele ko bo imel aparat v roki. “Ja, ja, brez skrbi!” 

Čez dve minuti je bil nazaj in ponosno kazal lepo plastično torbico. Manj je bil navdušen, ko je iz nje privlekel dve pol litrski plastenki umazane vode. 

Janin 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 7

 Če si dobro pogledal, se je skoznjo videla digitalna številčnica. Natančnejšega ogleda ni dovolil, saj se je vendar jasno videlo, da je aparat originalno zapakiran, mi pa smo bili po njegovem očitno neresni.

K sreči smo tudi za tako zvijačo že prej slišali: iz kosa lesa izdelajo videorekorder in ga pobarvajo v črno. V plastiki je na prvi pogled videti kot pravi.

Tisto z digitalnimi številkami je bila samo še dodatna izboljšava trika. S kamero, ki naj bi bila v drugi škatli, se verjetno niti toliko niso trudili, saj bi nas že rekorder moral prepričati.

V tistem dopoldnevu so nam ponujali še dva avtoradia, nekaj fotoaparatov, dve kameri in štiri videorekorderje. 

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 6

 Čez nekaj minut nas je ustavil drugi, ki je bil bolj konkreten. Na vespi je imel dve škatli: videorekorder in kamero. 

“Tristo tisoč za vse skupaj,” je bil skromen in nam pokazal levico z nekaj modrimi madeži: 

“Mudi se mi, saj vidite, da sem narkoman in nujno potrebujem denar.” 
 Najprej mu ni bilo kaj dosti do tega, da bi odpiral kartone, potem je pa le odprl videorekorder, ki je bil zavit v belo prosojno plastiko.

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 5

 Nikakor pa nista privolila, da bi še enkrat pogledali kamero. Med našim barantanjem sta očitno namreč samo kartonska škatla in njena teža ostali enaki.

Zdaj sem bolje razumel zgodbo mojega znanca, ki je namesto dragocenega fotoaparata domov prinesel lepo opeko v originalni Canonovi embalaži.

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 4

“Z vami se pa res ne mislim pogovarjati!” Pograbil je škatlo in izginil za vogalom.

“Daj no, kaj pa mislite!” nas je prepričeval drugi. “Saj bo spustil ceno, ampak pretiravati pa le ni treba.”

Prvi je bil res kmalu nazaj; užaljen. Kmalu smo se domenili za tristo evrov, čeprav se je prodajalcema to še vedno zdelo sramotno malo. 

Janin (se nadaljuje) 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 3

Vprašala sta nas, če nas še kaj zanima, potem pa vse skupaj spet zapakirala in nam ponudila škatlo. Šele tedaj sta se bila pripravljena pogovarjati o ceni: sedemsto evrov.

Po krajšem posvetu, med katerim sta uvidevno gledala stran, smo sklenili, da cena sicer ni pretirano nizka, da pa bi jo bilo mogoče verjetno še precej zbiti. 

“Sto evrov?” je skoraj kap zadela enega od prodajalcev, ko je slišal našo ponudbo. 

Janin (se nadaljuje) 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 2

“ Bi kupili necarinjeno videokamero? Zelo poceni!” sta nas pred leti ustavila dva mlajša možaka na tržnici v starem delu mesta. Takrat so bile video kamere še zelo drage - nad 1500 EUR.

“Za koliko?” 

“Najprej poglejte, potem se bomo pogovarjali o ceni!”

Ker smo bili štirje, nam ni bilo preveč nelagodno, ko sta nas odpeljala v stransko ulico. Iz parkiranega avtomobila sta privlekla kartonsko škatlo, jo odprla in nam temeljito razkazala kamero z vsem dodatnim priborom. 

Janin (se nadaljuje) 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 1

 Napoli (Neapelj) je eno največjih svetovnih pristanišč, kjer na milijone ton različnega blaga zamenja svojega lastnika in pri vsaki taki izmenjavi se nekaj blaga vedno “izgubi”. Precej takih odpisanih artiklov pa se kmalu spet pojavi na črnem trgu, še posebno, če so to dragoceni elektronski ali optični izdelki.

Vendar “lastniki” tako blago včasih samo na videz prodajajo, turisti, ki so njihova najpogostejša tarča, pa samo mislijo, da ga kupujejo.

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti 28 Preveri Denar!

 V državah, kjer so se pred nekaj leti ubadali z visoko inflacijo, ali kjer so nastale nove države, pazi, da ne boš postal ponosni lastnik denominiranega, neveljavnega ali celo tujega denarja

Poznam celo nekaj tržaških Slovencev, ki so pred leti v pokojni Sovjetski zvezi namesto rubljev kupovali neprimerno manj vredne jugoslovanske dinarje, čeprav so jih dobro poznali.

Skratka: Bodi previden in vedno najprej preveri denar, ki ti ga ponujajo, preden se odločiš za menjavo.

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti 27

 Pri menjavah na črno vedno dobro poglej denar, ki ga sprejemaš. Ponarejeni denar boš spoznal po vodnem žigu, po nitki, reliefnem tisku in po drugih varovalih. Dobre ponaredke tudi strokovnjaki težko ločijo od pravega denarja.

Trik, ki so ga izumili Turki, poznamo pa ga tudi iz časov tolarskega bona, se imenuje “lepljenje ničel”. Če v neki državi še ne poznaš denarja, poglej, če tisočak ni v resnici stotak, ki so mu prilepili ničlo z razrezanega bankovca ali z barvne fotokopije.

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti 26: Plus Tax!

 V ZDA pa te bo presenetilo, da celo pri najbolj vsakdanjih artiklih (npr. pri pijačah v samopostrežbi) navedena cena ne vključuje prometnega davka. Zato se vnaprej pripravi, da boš namesto navedene cene 9.99 dolarjev plačal 12 dolarjev.

Če se boš pritožil, bodo seveda zgroženi: “Ja, kje pa živiš; pri nas je pač treba plačati davek!” S podobnimi zvijačami so začeli že tudi pri nas, a so zadevo potem menda prepovedali.

 Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti 25

 Spet pa bodi pozoren na drobni tisk: včasih bo z velikimi črkami pisalo: “BREZ PROVIZIJE”, z majhnimi črkami pa: “pri nakupu”, kar pomeni, da bodo sicer zaračunali krepko provizijo, ko boš kupoval lokalno valuto, nobene pa, če boš kupoval (le kateri turist to počne?) evre ali dolarje.

Menjalci so za debelimi stekli in če si svoj denar že dal iz rok, potem lahko pozabiš nanj, saj ti bodo pojasnili, da bi sicer silno radi pomagali, a je prepozno, saj je transakcija “že v kompjuterju” in žal ničesar ne morejo storiti zate.

Janin (se nadaljuje)

Nevarnosti Na Poti 24

 Najbolj znana od uradno “blagoslovljenih” prevar je t.i. “drobni tisk”. Marsikje se ti bo zgodilo, da boš razočaran nad zneskom, ki ga boš dobil v lokalni valuti ob menjavi denarja. 

V Hong Kongu na primer na koncu večine menjalnih list z drobnimi črkami piše, da ti bodo pri menjavanju odračunali provizijo, ki znaša 6 centov za dolar. Poišči menjalnico, kjer bo (z velikimi črkami) pisalo: “NO COMMISSION”, kjer bo razlika med nakupnim in prodajnim tečajem sicer večja, menjava pa v končni fazi mnogo ugodnejša.

Janin (se nadaljuje)