Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 4

“Z vami se pa res ne mislim pogovarjati!” Pograbil je škatlo in izginil za vogalom.

“Daj no, kaj pa mislite!” nas je prepričeval drugi. “Saj bo spustil ceno, ampak pretiravati pa le ni treba.”

Prvi je bil res kmalu nazaj; užaljen. Kmalu smo se domenili za tristo evrov, čeprav se je prodajalcema to še vedno zdelo sramotno malo. 

Janin (se nadaljuje) 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 3

Vprašala sta nas, če nas še kaj zanima, potem pa vse skupaj spet zapakirala in nam ponudila škatlo. Šele tedaj sta se bila pripravljena pogovarjati o ceni: sedemsto evrov.

Po krajšem posvetu, med katerim sta uvidevno gledala stran, smo sklenili, da cena sicer ni pretirano nizka, da pa bi jo bilo mogoče verjetno še precej zbiti. 

“Sto evrov?” je skoraj kap zadela enega od prodajalcev, ko je slišal našo ponudbo. 

Janin (se nadaljuje) 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 2

“ Bi kupili necarinjeno videokamero? Zelo poceni!” sta nas pred leti ustavila dva mlajša možaka na tržnici v starem delu mesta. Takrat so bile video kamere še zelo drage - nad 1500 EUR.

“Za koliko?” 

“Najprej poglejte, potem se bomo pogovarjali o ceni!”

Ker smo bili štirje, nam ni bilo preveč nelagodno, ko sta nas odpeljala v stransko ulico. Iz parkiranega avtomobila sta privlekla kartonsko škatlo, jo odprla in nam temeljito razkazala kamero z vsem dodatnim priborom. 

Janin (se nadaljuje) 

Nevarnosti Na Poti: Nekaj neapeljskih zvijač 1

 Napoli (Neapelj) je eno največjih svetovnih pristanišč, kjer na milijone ton različnega blaga zamenja svojega lastnika in pri vsaki taki izmenjavi se nekaj blaga vedno “izgubi”. Precej takih odpisanih artiklov pa se kmalu spet pojavi na črnem trgu, še posebno, če so to dragoceni elektronski ali optični izdelki.

Vendar “lastniki” tako blago včasih samo na videz prodajajo, turisti, ki so njihova najpogostejša tarča, pa samo mislijo, da ga kupujejo.

Janin (se nadaljuje)